AyanoTarh

5 عامل موثر در آینده شبکه های اجتماعی که بر روی دیجیتال مارکتینگ تاثیر می گذارد

در دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing)، رسانه های اجتماعی تبدیل به یکی از مهم ترین ابزارهای تبلیغاتی برای انواع کالاها و خدمات مختلف شده اند. زمان زیادی است که شبکه های اجتماعی هم برای پیدا کردن کالا یا خدمات مورد جستجوی مردم قرار می گیرند. به همین دلیل امروزه بازاریابی شبکه های اجتماعی نقش بسیار مهمی در رسیدن به اهداف استراتژیک فروش و نرخ تبدیل به مشتری (Conversion Rate) در دیجتال مارکتینگ دارد.

اما نکته اینجاست که این دنیای جذاب و پر از مخاطب هر روز و با سرعت در حال تغییر است. به روز ماندن و دانستن این تغییرات برای بسیاری از بازاریابان دیجیتالی و دیجیتال مارکترها یک چالش مهم است.

در این مقاله 5 روند رو به رشد رسانه های اجتماعی که بر روی دیجیتال مارکتینگ تاثیر خواهد گذاشت را مطالعه می کنید. یک قدم جلوتر باشید و روند های آینده را بدانید:

1) * Reach ریچ اُرگانیک در حال تغییر است!

محتوای اورگانیک شبکه های اجتماعی به سرعت در حال تغییر است. همانطور که محتواها در حال با کیفیت تر شدن هستند ما در مرز یک انقلاب محتوایی هستیم. همچنین گوگل، فیس بوک و آمازون با بروزرسانی های بهتر و هوشمندتر که بر پایه تکنولوژی های هوش مصنوعی است بازاریابان دیجیتالی را مجبور می کنند تا زرنگی و خلاقیت بیشتری خرج کنند تا بتوانند مخاطب بیشتری جذب کنند. این مطلب برای دیجیتال مارکترها چه معنی خواهد داشت؟

معنی آن می تواند این باشد که وقت آن رسیده تا با سرمایه گذاری بر روی تولید محتوای مفید و با کیفیت بالا که مورد نیاز واقعی مصرف کنندگان است این تغییرات را هوشمندانه مدیریت کنیم تا از غافله عقب نمانیم.

درصورت تمایل می توانید مقاله "محتوای تعاملی چیست" ما را در این خصوص مطالعه فرمایید.

علی رغم تمام تغییرات هوشمندانه فیس بوک و اینستاگرام برای محتواها و کاربران غیرمجاز شما دیدید که محتواهای ارگانیک حذف نشد و فعال ماندند. اگر محتوای شما نتواند تعامل واقعی و منطقی میان مخاطبانتان ایجادکند و آنها را درگیر کند پس شما در قدم اول موفق نبودید. و احتمال خیلی زیاد محتوای جذابی ندارید.

نکته طلایی اینجاست! نسل آینده دیجیتال مارکتر ها وتولید کنندگان محتوا آنهایی هستند که بتوانند پل ارتباطی بین یک محتوای جذاب برای رسیدن به اهداف بازاریابی دیجیتال و نیاز اصلی مخاطبان کسب و کارها را پیدا کنند و یاد بگیرند چگونه محتوایی دوسویه تولید کنند که هم اهداف کسب و کار و هم نیاز مخاطبان را به خوبی پوشش می دهند. این نوع محتوا شما را به خوبی برنده بازی خواهد کرد.

( *Reach : دیده شدن محتوا در شبکه های اجتماعی)

2) بودجه های تبلیغات شبکه های اجتماعی همچنان رو به افزایش است.

موسسه زینث مدیا (Zenith Media) پیش بینی می کند امسال تبلیغ کنندگان معتبر شبکه های اجتماعی و فضای مجازی با 40 میلیارد دلار درآمد از درآمد تبلیغات تلویزیونی پیشی بگیرند. در همین گزارش آمده است که 40% آگهی های جهانی به صورت آنلاین انجام خواهد شد.

انتظار می رود بودجه کلی این نوع تبلیغات 20% افزایش یابد و به رقم 58 میلیارد دلار برسد

حتی با افزایش تمرکز این رسانه ها بر روی پرداخت درون شبکه های اجتماعی کلید های دعوت به عمل یا CTR، در آینده کلیدهای پرداخت خواهد بود. بتازگی اینستاگرام با راه اندازی گزینه shoppable tags موفقیت بسیار خوبی در خصوص خرده فروشی کالاها بدست آورد. همانطور که گزینه های جدید CTA پرداختی به فیس بوک و توییتر و یوتیوب اضافه شده و صاحبان کسب و کارها می توانند این گزینه ها را هر روز تست و استفاده کنند.

3) اینستاگرام و فیس بوک همچنان حکمرانی می کنند.

با وجود تبلیغات منفی رسانه های بزرگ بر علیه این شبکه های اجتماعی برای عدم رعایت حریم خصوصی این رسانه ها هنوز میلیارد ها دلار درآمد خالص از مصرف کنندگانشان دارند. کاربران فعال فیس بوک فقط در سه ماهه دوم سال جاری به 2.23 میلیارد دلار رسیده و جایگاه خود را همچنان به عنوان برترین رسانه دیتا حفظ کرده

درست است که فیس بوک و اینستاگرام تمرکز خود را بر روی بهینه سازی الگوریتم های خود گذاشته اند اما خیلی روی به دست آوردن کاربران جدید تمرکز ندارند اما تبلیغ کنندگان و صاحبان کسب و کارها در این شبکه ها دیگر نمی توانندبدون فعالیت تبلیغاتی باشند زیرا کاملا از رقبای خود عقب خواهند افتاد. بازاریابی در فیس بوک و اینستاگرام امروزه به صورت: برندسازی، بازاریابی ویدئویی، بازاریابی توسط اینفلوسرها (Influencer Marketing) ، بازاریابی محتوایی، تحلیل و آنالیز اطلاعات انجام می شود.

تغییرات در فیس بوک و اینستاگرام باعث توقف کسب و کارها نخواهد شد. بلکه به آنها می گوید که باید با تحلیل های دقیق تر و محاسبات بیشتری محتوای مورد نظر را تولید کنند تا بتوانند در بازاریابی دیجیتالی خود تجربه بهتری داشته باشند. چه در تبلیغات پولی چه در تبلیغات ارگانیک

4) ربات های گفتگوی هوشمند برنده هستند:

در دنیای دیجیتال مارکتینگ فردا، هوش مصنوعی بصورت دیوانه وار رشد و پیشرفت خواهد داشت. برای فروشندگان علاقه مند به تکنولوژی جدید، ربات های هوشمند گفتگو جدیدترین ابزارهایی هستند که در برنامه های بازاریابی شبکه های اجتماعی خود استفاده کنند و مورد آزمایش قرار می دهند. ربات چت هوشمند فیس بوک مثال خوبی دراین زمینه است که می تواند تجربه جدیدی از ارتباط با مشتریان بوجود آورد.

این ربات ها همچنان در حال گسترش هستند. مثلا فیس بوک در حال توسعه ربات چت خود برای امکاناتی مثل پرداخت درون چت، توسعه سیستم پردازش زبان محلی یا (NLP) ، پروتکل انتقال می باشد. این ها آینده فضای چت ها هستند.

همانطور که شرکت های بیشتری در زمینه ارائه خدمات چت هوشمند فعال می شوند کسب و کارها هم باید با آگاهی نسبت به این تکنولوژی به سمت استفاده بهتر از آن بروند و با ایجاد خدمات مشتری تعاملی نرخ تبدیل و کسب مشتری خود را بهبود بخشند. به تازگی در ایران هم چندین استارتاپ روی این پروژه ها شروع به کار کرده اند و می توان این نوید را به کسب و کارهای ایرانی داد که در آینده می توانند از ربات های چت فارسی استفاده کنند و خدمات بهتری به مشتریان خور بدهند. پس گوش به زنگ ربات هوشمند چت فارسی باشید.

5) محتوای یک روزه یا زودگذر باب میل مخاطبین جوان!

محتواهای روزانه کوتاه و مفید برای مخاطبان جوان امروزی بسیار مفید است و جذاب است.

به استوری های اینستاگرام توجه کنید، چگونه ظرف مدت کوتاهی در تمام جهان طرفداران بیشمار پیدا کرده. این ها محتواهای لحظه ای و کوتاه مدت هستند که مورد توجه نسل جدید و نسل آینده است.

بازاریابان دیجیتال نباید این نوع محتوا را فراموش کنند. ویدئو های لحظه ای جذاب و زودگدر جزء جداب ترین محتواها هستند که می تواند به بالاترین نرخ تعامل با مخاطبان و درگیری مشتریان با محتوای صفحات اجتماعی کمک کند.

در یک استراتژی بازاریابی دیجیتال خوب می تواند به خوبی با استفاده از ویدئوهای زنده کوتاه عکس های با کیفیت استوری ها تعامل بسیار قوی با نام تجاری و مخاطبان ایجاد کند. البته دیجیتال مارکترها باید پس از مدت کوتاهی بر اساس بازخورد مخاطب استراتژی خرد را بازسازی کنند و با تکیه بر ویدئوهای کوتاه و عکس های جذاب مخاطبان را در زمان کوتاه به سمت تبدیل شدن به مشتری ترغیب کنند.

نتیجه گیری نهایی:

در کل دیجیتال مارکترهای و بازاریابان شبکه های اجتماعی باید بدانند که روند رو به رشد دیجیتال مارکتینگ به شدت ادامه دارد. البته باید انتظار تغییرات بیشتری در آینده کوتاه مدت داشته باشند.

پس ترکیب خلاقیتِ بروز – بهینه سازیِ هدفمند و تلاش برای بروز ماندن در نهایت کلیدهای اصلی ماندن و ارتقاء به سطح بعدی در این کار است.

ترجمه و بازنویسی

آریانوطرح

خدمات مرتبط


مشاوره رایگان


لیست مقالات